PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ - HISTORIA W DUCHU PATRIOTYCZNYM

    25 marca br. w naszej szkole miała miejsce Żywa lekcja historii na temat średniowiecza w wykonaniu Bractwa Rycerskiego KERIN z Gniewa. Uczniowie klas IV i V mieli okazję posłuchać o dawnych  zwyczajach  towarzyszącym średniowiecznemu życiu, m.in. od pazia do giermka, pasowanie na rycerza wg reguły rycerskiej, sprowadzenie Krzyżaków do Polski na podstawie przykładu, ubieranie kolczugi i zbroi  rycerskiej, pojedynek Krzyżaka z polskim rycerzem, oglądanie rycerskiego uzbrojenia: miecz, topory, korbacze.
    Cała historyczna prezentacja odbywała się z udziałem chętnych uczniów! Młodzi widzowie - uczestnicy dobrze się bawili, a przy okazji utrwalili wiedzę  historyczną znaną z zajęć szkolnych i rozszerzyli ją o nowe, ciekawe zagadnienia omawianej epoki.
    Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich - siedzibą starostów. Najsłynniejszym starostą gniewskim był panujący od 1667r. król Polski Jan III Sobieski, a po nim jego żona Maria Kazimiera.
    Bractwo Rycerskie KERIN powstało z myślą o kultywowaniu głównie polskich tradycji i przekazywaniu historii. Skupia ludzi zafascynowanych przeszłością, którzy biorą udział m.in. w corocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem i innych scenach historyczno-batalistycznych organizowanych w Polsce i za granicą. Bezpośredni kontakt z polską przeszłością sprzyja współcześnie na pewno właściwemu kształtowaniu i rozumieniu przez młodych ludzi wartości narodowych i patriotycznych. Dzisiaj Zamek Gniewski uznawany jest za jeden z głównych ośrodków upowszechniania historii w Polsce.
Na stronach internetowych zamku i bractwa znaleźć można więcej informacji, zdjęcia oraz filmy.
WWW.zamek-gniew.pl   WWW.kerin.pl

D. Świetlik