KOLOROWY TYDZIEŃ PROFILAKTYCZNYTegoroczne hasło "BEZPIECZNI w REALNYM i WIRTUALNYM ŚWIECIE".
4 -7.05.2010 r.
    Komputery wkroczyły w nasze życie codzienne i nie sposób dzisiaj obejść się bez umiejętności posługiwania się nimi. Coraz częściej zastanawiamy się nie nad tym, czy wprowadzać dzieci w świat komputerów, ale w jaki sposób to zrobić.
    Rodzice często sami nie używają komputerów, nie mówiąc już o najbardziej wciągających dziecko grach komputerowych oraz spotkań z Internetem. Wiąże się z tym brak zrozumienia, a za tym idzie niemożność rzeczowej dyskusji z dzieckiem. Nie ma jednak wątpliwości, że komputer jest nowoczesnym narzędziem o szerokich możliwościach zastosowań. Urządzenie to stawia jednak pewne wymagania przede wszystkim rodzicom i nauczycielom. To dorośli powinni decydować w jaki sposób dziecko korzysta z komputera. To właśnie dorośli powinni dostarczać wiedzy na temat możliwości wykorzystania komputera w różnych dziedzinach życia oraz uczyć związanej z tym etyki.
    Z tego względu zorganizowany w naszej szkole kolorowy tydzień profilaktyczny przebiegał pod hasłem: "Bezpieczni w realnym i wirtualnym świecie".
Głównym celem podejmowanych w tym tygodniu działań było:


Przebieg kolorowego tygodnia w klasach I-III:
Wtorek 4.05.2010 r
Kolor ubioru: Żółty
HASŁO DNIA: SUBSTANCJE NIEZDROWE i UZALEŻNIAJĄCE


Środa 5.05.2010 r
Kolor ubioru: Zielony
HASŁO DNIA: KOMPUTER TEŻ UZALEŻNIA- właściwe korzystanie
z komputera.


Czwartek 6.05.2010 r.
Kolor ubioru:Czerwony
HASŁO DNIA:  ZDROWO PRZY KOMPUTERZE.


Piątek 7.05.2010 r.
Kolor ubioru: Biały
HASŁO DNIA: KOMPUTER - przyjaciel czy wróg?

    W czasie trwania tygodnia profilaktycznego zwróciliśmy również uwagę uczniów na zagrożenia rzeczywistego, realnego świata. Poruszyliśmy  tematykę substancji uzależniających, w tym napojów energetyzujących.  Staraliśmy się nauczyć dzieci tego, jak mają odmawiać, w razie gdyby ktoś próbował ich częstować nieznanymi produktami - np. "cukierkami". Uczyliśmy dzieci właściwej postawy podczas pracy przy komputerze. Wskazaliśmy korzyści, ale i zagrożenia świata wirtualnego.
Odbyły się również warsztaty dla  rodziców, które zostały przeprowadzone przez  pedagoga szkolnego i logopedę. Tematem warsztatów były trudne zachowania  dzieci.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą korzystać z komputera w sposób rozsądny i racjonalny, a rodzice będą wspierali szkołę w ich działaniach.

Zespół wychowawczy klas I - III

W klasach IV-VI Tydzień Profilaktyczny miał następujący przebieg:
-we wtorek 4.05.królował kolor żółty.Tematem dnia były "Skutki działania dymu papierosowego na płuca człowieka".Przedstawiciele klas zostali zaproszeni do sali rekreacyjnej, w której organizatorzy tego dnia przeprowadzili doświadczenie, dzięki któremu uczniowie mogli zaobserwować substancje chemiczne zawarte w papierosie. Po "burzy mózgów" reprezentanci klas, bogatsi o nową wiedzę, uzupełnili tablicę informacyjną wiadomościami dotyczącymi uzależnienia od nikotyny. Można się było z nimi zapoznać w sali rekreacyjnej. Organizatorami tego dnia byli p. S. Śmigielska, p. M. Lewandowska i p. J. Czubachowski.

-środa 5.05. była dniem "zielonym". Tego dnia wielu uczniów przyszło w strojach tego koloru i od razu w szkole zrobiło się bardziej wiosennie. Każda z klas została zaproszona do sali rekreacyjnej na krótkie spotkanie. Uczniowie oglądali prezentację multimedialną dotyczącą zdrowego odżywiania oraz niebezpieczeństwa związanego z uzależnieniem od jedzenia i napojów energetyzujących i brali udział w pogadance w oparciu o tę prezentację. Następnie oglądali niewielką wystawę pysznych
i zdrowych surówek i sałatek owocowych będących alternatywą dla chipsów, słodyczy i innego niezdrowego jedzenia. Sałatki te przygotowały dziewczęta z kl.VIc. Można było też obejrzeć apetycznie pachnące i wyglądające pieczywo pełnoziarniste ufundowane przez Gminną Spółdzielnię w Janikowie. Na koniec wszystkie klasy i nauczyciele zostali poczęstowani bananami, które uzyskaliśmy dzięki uprzejmości sponsora-firmy "POLO MARKET", któremu jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Organizatorkami tego dnia były p.A.Knop i p.A.Podolska-Urbaniak, a niocenioną pomocą służyła p.W.Błażejczak-nauczycielka przyrody.

-w czwartek 6.05.kolorem dnia był czerwony. Miał on symbolizować "czerwone światło" dla nadmiernego oglądania telewizji i korzystania z komputera. W sali rekreacyjnej zostały wywieszone informacje dotyczące zagrożeń, jakie niesie nieumiejętne i nadmierne korzystanie z tych środków przekazu. Tego dnia całe klasy otrzymały do wykonania zadania. Ich rozwiązania niosły wiadomości dotyczące zagrożeń "telewizyjnych" i "komputerowych" oraz dawały wskazówki, jak można inaczej spędzać czas wolny. Wszystkie klasy wykonały swoje zadania bezbłędnie. Organizatorkami tego dnia były p. M.Ciesielska, p. L.Plewa i p. A.Grzegorczyk.

-w piątek 7.05. obowiązywł kolor biały. Uczniowie przyszli więc ubrani niejako w element stroju galowgo i w szkole zrobiło się uroczyście. Kolor biały miał symbolizować stanowcze "NIE" dla narkotyków. W czasie lekcji uczniowie zostali zapoznani z 10 sposobami skutecznego odmawiania. Mieli możliwość zastosowania ich w odgrywanych przez siebie scenkach. Przekonani, że potrafią skutecznie odmawiać, podpisywali swoim nazwiskiem biały, majowy kwiat. Istotnym elementem tego dnia było również ułożenie hasła propagującego zdrowe życie bez narkotyków. Efekty pracy zostały umieszczone na tablicy w sali rekreacyjnej. Za przebieg tego dnia odpowiedzialne były p.A.Pukaczewska i p.M.Płuciennik.
Mamy nadzieję, że tegoroczny Tydzień Profilaktyczny wzbogacił i ugruntował wiedzę naszych uczniów dotyczącą zdrowego i bezpiecznego życia w realnym i wirtualnym świecie.

Opracowła:Agnieszka Podolska-Urbaniak.